Saturday, 6 Jun 2020
Awards News

The Nollywood Movie Awards 2013

I like to think of myself as a Nollywood advocate and as such, everything Nollywood, has just recently become my business! One of the reasons I went into blogging on Nollywood was to see that visible and dramatic change in the Nigerian Movie industry like what we are currently witnessing
in our Nigerian Music industry and entertainment in general. The music guys have basically taken over and even though some people will disagree that they are at par, I obviously beg to differ.
 

 
The Nollywood Movie Awards (NMA) is our new entrant into awards ceremonies and unlike the AMVCA and AMAA, this awards sole focus is Nigerian Movies. While I applaud its efforts, I would definitely like to see its guidelines, criteria, nomination and voting process, not just the period of consideration, which is January 1st  2012 to January 31st 2013. Although glitz, glamor and entertainment are some individual’s interest, I would like to feel that this award ceremony is credible and will stand the test of time, come what may.
 
So maybe I would pull some stings and attend this one! Hmmm…
 
While I struggle with that, find below the list of categories and their nominations for this

year’s NMA’s 2013:-

BEST MOVIE:
1. Hoodrush
2. Journey to self
3. The Meeting
4. Phone swap
5. Udeme mmi
6. Mrs. Somebody

 BEST LEAD ACTOR:
1. Bayo Alawiye – The Gods are still not to blame
2. Gabriel Afolayan – First Cause
3. Iyke Adiele – Broken
4. OC Ukeje – Hoodrush
5. Moses Armstrong – Udeme mmi
6. Wale Ojo – Phone swap

BEST LEAD ACTRESS:
1. Rita Dominic – The Meeting
2. Nse Ikpe Etim – Mr & Mrs
3. Mercy Johnson – Dumebi
4. Funke Akindele – Maami
5. Bimbo Akintola – Hoodrush
6. Uche Jombo – Mrs. Somebody

BEST SUPPORTING ACTOR:
1. Imeh Bishop Udoh – Udeme mmi
2. Akin Lewis – Heros & Zeros
3. Bimbo Manuel – Broken
4. Gabriel Afolayan – Hoodrush
5. Afeez Oyetoro – Phone swap
6. Bob Manuel Udokwu – Adesuwa

BEST SUPPORTING ACTRESS:
1. Ngozi Ezeonu – Adesuwa
2. Barbara Soky – Bridge of Hope
3. Ada Ameh – Phone swap
4. Chelsea Eze – Hoodrush
5. Mary Chukwu – Broken

BEST ACTOR INDIGENOUS:
1. Ekere Nkanga – Kokomma
2. Wole Ojo – Maami
3. Segun ‘Lanko’ Ogunremi – Odasan
4. Imeh Bishop Udoh – Udeme mmi

BEST ACTRESS INDIGENOUS:
1. Tope Brass – Odasan
2. Belinda Effah – Kokomma
3. Obonganwan Bennet-James – Udeme Mmi
4. Funke Akindele – Maami

BEST INDIGENOUS MOVIE:
1. Udeme mmi
2. Odasan
3. Maami
4. Kokomma

BEST DIRECTOR:
1. Mildred Okwo – The Meeting
2. Lancelot Imasuen – Udeme mmi
3. Dimeji Ajibola – Hoodrush
4. Kunle Afolayan – Phone swap
5. Tope Oshin Ogun – Journey to self

BEST EDITING:
1. Paul Apel – Mr & Mrs
2. Yemi Jolaosho – Phone swap
3. Victor Ehi-Amedu – Adesuwa
4. Dimeji Ajibola – Hoodrush
5. Okey Benson – The Meeting
6. Kunle Adejuyigbe – Journey to self

BEST SOUND DESIGN:
1. Obi Emelonye – Last flight to Abuja
2. Semiu Adewuyi – Kokomma
3. Carl Raccah – Journey to self
4. Olukunle Adegbite – The Gods are still not to blame
5. Alex Njuguna – The meeting
6. Dimeji Ajibola – Hoodrush

BEST CINEMATOGRAPHY:
1. Alfred Chia – Heros & Zeros
2. James Costello – Last flight to Abuja
3. Shalom Uyi Enabulele – Broken
4. Yinka Edward – Phone swap
5. Jim Bishop – The Meeting
6. Byron Ene – The Gods are still not to blame

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
1. Tunde Babalola – Maami
2. Mildred Okwo/ Tunde Babalola – The Meeting
3. Rita C Onwurah – Udeme mmi
4. Dimeji Ajibola – Hoodrush
5. Tchidi Chikere – Dumebi
6. Kemi Adesoye – Phoneswap

BEST COSTUME DESIGN:
1: Jaiye Owolabi – The Gods are still not to blame
2. Titi aluko – Phone swap
3. Ekene Okoye Mpon: Kiss and the brides
4. Yolanda Okereke/ Aminat Olateju – Journey to self
5. Wanger Ayu/ Rosaline Ijejem – Mr & Mrs
6. Iyen Agbonifo – Adesuwa

BEST MAKE-UP
1. Temisan Etsede – Adesuwa
2. Touch of Glamour/Tobi Jeje- Phillip & Korede Olowoyo – Journey to self
3. Tracy Iyoha – The Gods are still not to blame
4. Jennifer Alegieuno – The Meeting
5. Olivia Obasi – Broken

BEST SET DESIGN:
1. Pat Nebo – Phone swap
2. Adeoye Bakare – Heros & Zeros
3. Hilary Patrick – The Meeting
4. Sango B’ Song – Last flight to Abuja

BEST SOUNDTRACK:
1. Truth – The Meeting
2. Luke Corradine – Last flight to abuja
3. Patrick Mathias – Hoodrush
4. Slam – Udeme Mmi
5. Truth – Phone swap
6. Oludare Olateju – The Gods are still not to blame

BEST DIASPORA MOVIE:
1. Man on ground
2. Alaalo
3. Turning point
4. The past came calling
5. Secret past

BEST SHORT MOVIE:
1. Unspoken
2. 15 Minutes
3. Epitaph
4. Ogondah
5. Blink
6. Till Death do us apart

BEST RISING STAR MALE:
1. OC Ukeje – Hoodrush
2. Ifeanyi Kalu – Kokomma
3.Bobby Obodo – Mrs Somebody
4. Uti Nwachukwu – In the cupboard

BEST RISING STAR FEMALE:
1. Linda Ejiofor – The Meeting
2. Belinda Effah – Kokomma
3. Ijeoma Agu – Hoodrush
4. Rachel Isaac – Daisy
5. Tehila Adiele – Broken
6. Tess Abubakar – In the cupboard

BEST CHILD ACTOR:
1. Ayomide Abati – Maami
2. Adeola Faseyi – Married but living single
3. Regina Ojeogwu – Wave of Glory
4- Obiora Samuel Olife – Broken Silence

Xplorenollywood wishes all the nominees the best of luck!!! For live updates on the awards, who wore what and which nominee took home the prize, follow me on twitter @turicomm and on instagram – turicomm.
No votes yet.
Please wait...
 
Advertisement
Share this:

Post Comment